Co wolno przewieźć za granicę? O przepisach celnych w obrębie UE

Co wolno przewieźć za granicę? O przepisach celnych w obrębie UE

20 października 2016

Kiedy wyjeżdżamy za granicę, często zastanawiamy się, jakie produkty – zwłaszcza z kategorii dóbr obłożonych akcyzą, czyli tytoniu i alkoholu – możemy ze sobą zabrać oraz w jakiej ilości. Regulacjom ilościowym podlegają również waluty. Co możemy wziąć ze sobą, a co przywieźć do kraju, jeśli podróżujemy na terenie Unii Europejskiej?

Unia celna  a towary akcyzowe

Przewozy międzynarodowe na terenie UE realizowane busami lub autokarami pozwalają zazwyczaj podróżnym na zabranie ze sobą dużej ilości bagażu bez dodatkowych kosztów w porównaniu do np. samolotów). Przepisy celne są ujednolicone dla wszystkich krajów UE i co do zasady przewóz przedmiotów nie podlega żadnym ograniczeniom, o ile są one przeznaczone do osobistego użytku.

Wiele osób zabiera jednakże ze sobą w podróż papierosy i alkohol, które często w Polsce są tańsze niż w innych krajach wspólnoty. W tym wypadku towary te, jako podlegające akcyzie, są objęte limitami ilościowymi. Bez względu na to, jaką ilość papierosów czy alkoholu przewozimy, musimy pamiętać, że mogą być one przeznaczone wyłącznie na własny użytek – ich sprzedaż jest zakazana.

Wyroby tytoniowe i alkoholowe – limity celne w UE

Prawo stanowi, że nie musimy udowadniać posiadania alkoholu czy wyrobów tytoniowych na własny użytek, jeśli ilość posiadanych produktów nie przekracza:

 • papierosy – 800 sztuk,
 • cygaretki – 400 sztuk,
 • cygara – 200 sztuk,
 • susz tytoniowy – 1 kilogram,
 • alkohole spirytusowe – 10 litrów,
 • wina wzmacniane (alkoholizowane) – 20 litrów,
 • wina zwykłe – 90 litrów, w tym nie więcej niż 60 litrów wina musującego,
 • piwo – 110 litrów,

W razie kontroli, gdy przewozimy ze sobą większe niż podane powyżej ilości produktów akcyzowych, możemy zostać zobligowani do udowodnienia przeznaczenia towarów (użytek własny) i przedstawienia dowodu zakupu. Warto więc mieć przy sobie paragon lub fakturę za nabyte produkty.

Regulacje dotyczą osób powyżej 17 roku życia. Podróżni w wieku poniżej 17 lat nie mogą przewozić żadnego alkoholu i wyrobów z tytoniu. Jeśli poruszamy się w obrębie krajów UE, nie możemy też dokonać zakupów w sklepach wolnocłowych – są one przeznaczone wyłącznie do użytku osób wjeżdżających do Unii z państw trzecich.

międzynarodowy transport towarów w obrębie Unii Europejskiej

Międzynarodowy transport towarów

Przewozy międzynarodowe w UE – ile gotówki można przewieźć?

Przepisy celne UE dotyczące gotówki mówią, że możemy przewieźć do 10 000 euro (zamiennie również w innej walucie) bez konieczności zgłaszania tego właściwym organom. Jeśli natomiast podróżujemy z większą kwotą pieniędzy lub środków finansowych, umożliwiających anonimowe transakcje, musimy poinformować o tym fakcie:

 • urząd celny w państwie, z którego wyjeżdżamy,
 • organ celny w państwach, przez które będziemy przejeżdżali,
 • organ celny w państwie, do którego jedziemy.

Wymogowi zgłoszenia nie podlegają kamienie i metale szlachetne oraz złoto, jednak w tej kwestii zastosowanie mogą mieć indywidualne regulacje celne danego państwa członkowskiego.

Przewóz zwierząt

Niektórzy nie wyobrażają sobie podróży bez swojego domowego zwierzęcia. I tu również Unia Europejska nakłada regulacje i wymogi, jakie nasz pupil musi spełniać, by móc z nami swobodnie podróżować.

Jeśli posiadamy psa, kota lub fretkę, musimy naszemu zwierzakowi wyrobić europejski paszport dla zwierząt domowych. Dokument taki uzyskamy u weterynarza. Muszą się w nim znaleźć aktualne informacje o szczepieniach od wścieklizny. Dodatkowo, kiedy podróżujemy do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii lub Malty, jesteśmy zobowiązani poddać naszego pupila kuracji przeciwko tasiemcowi Echinococcus.

W przypadku posiadania zwierzęcia z innego niż wymienione powyżej gatunku – należy sprawdzić przepisy kraju, do którego się udajemy.

Unia Europejska gwarantuje swobodny przepływ towarów przy przewozach międzynarodowych na jej terenie, co znacznie ułatwia podróżowanie, jednak aby nie wpaść w kłopoty i nie zepsuć sobie wyjazdu, należy stosować się do wytycznych dotyczących przewożonej gotówki, towarów akcyzowych i zwierząt.