Pierwszy wyjazd do Niemiec? Poznaj różnice kulturowe

Pierwszy wyjazd do Niemiec? Poznaj różnice kulturowe

3 listopada 2016

Mieszkamy obok siebie, po sąsiedzku, ale dzieli nas coś więcej niż rzeka Odra. Niemcy i Polska to nie tylko inne państwa – to inne sposoby i standardy życia, różne światopoglądy, postawy i oczekiwania, a także gospodarka i infrastruktura. Wyjeżdżając do Niemiec, warto znać podstawowe różnice kulturowe, jakie dzielą nasze narody. Wiedza o tym, jak i dlaczego różnimy się od siebie w kontekście kulturowym, pozwala na sprawną komunikację i swobodne poruszanie się w odmiennym otoczeniu.

Na co dzień organizujemy przewozy do Niemiec z Białegostoku i przez wiele lat działalności zdążyliśmy dobrze poznać naszych zachodnich sąsiadów, ich zachowania, normy oraz wartości, którymi się kierują. Oto naszym zdaniem najważniejsze.

Podejście do czasu

Niemieckie społeczeństwo słynie ze swojej punktualności i rygorystycznego podejścia do wszelkich terminów. Przestrzeganie umówionych godzin spotkań i harmonogramów jest w Niemczech postrzegane jako wyraz szacunku do drugiej osoby i przejaw wysokiej kultury osobistej. Nie istnieje coś takiego jak akademicki kwadrans czy pobłażliwe podejście do spóźniania się nawet na nieoficjalne spotkania towarzyskie. Ten rygor punktualności jest wynikiem skłonności do planowania i organizacji czasu, jaką przejawiają nasi sąsiedzi. W sferze zawodowej oznacza to sztywne trzymanie się terminów i procedur działania – w przeciwieństwie do podejścia typu „jakoś to będzie” i „damy radę”, które pokutuje często w polskich firmach.

Jeśli więc umawiamy się z kimś w Niemczech na określoną godzinę lub deklarujemy jakiś termin – bądźmy punktualni i dotrzymajmy słowa, a zyskamy szacunek drugiej osoby.

Przestrzeganie prawa

Społeczeństwo niemieckie cechuje zamiłowanie do porządku, a to przejawia się w skrupulatnym przestrzeganiu przepisów. Niemieckie prawo reguluje wiele aspektów życia. Obywatele przestrzegają obowiązujących zasad i nie kwestionują sensu ich istnienia. Reguły i normy prawne traktują jako spis obowiązujących zasad współżycia społecznego, których przestrzeganie pozwala na utrzymanie porządku w społeczeństwie.

Niemcy szanują państwo i jego instytucje, a stosowanie się do przepisów to dla nich wyraz tego szacunku. Łatwo to zauważyć, obserwując tamtejszą kulturę ruchu drogowego i zestawiając ją z sytuacja na polskich drogach. Jeśli w niemieckim mieście wejdziemy na ścieżkę rowerową, możemy spodziewać się ostrego potraktowania przez nadjeżdżającego rowerzystę, a linia ciągła na jezdni jest uznawana za nieprzekraczalną granicę.

tradycyjne budownictwo we Frankfurcie w Niemczech

Budownictwo Niemieckie

Komunikacja z innymi

W języku niemieckim stosuje się formę grzecznościową Sie, która odpowiada polskiemu Pan/Pani. Niemcy przywiązują też dużą wagę do tytułów i posługują się nimi w oficjalnej komunikacji. W rozmowie preferowane są jasne, zwięzłe komunikaty i rzeczowość. Niemiecki rozmówca będzie wolał od razu przejść do sedna, w przeciwieństwie do strategii tzw. „owijania w bawełnę”. Bezpośredniość oraz mówienie prawdy to najbardziej cenione w rozmowie cechy. Również jeśli usłyszymy słowa krytyki, powinniśmy je odebrać jako dobrą radę, a nie wymierzoną w nas złośliwość. W kontaktach biznesowych temat finansów (np. podczas rozmowy o pracę) nie jest niczym krepującym i nie unika się go – warto o tym pamiętać, jeśli staramy się o posadę w Niemczech.

Różnic związanych z odmiennością kulturową Polski i Niemiec jest o wiele więcej, ale te podstawowe, które wymieniliśmy i opisaliśmy, są najbardziej zauważalne i odczuwalne. Jeśli wybieracie się za Odrę, warto je znać i stosować się do nich, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. A jeśli chcecie tego wszystkiego doświadczyć osobiści – polecamy nasze przewozy do Niemiec z Białegostoku.