Tanie przewozy busem do Niemiec kontra tanie bilety lotnicze

Tanie przewozy busem do Niemiec kontra tanie bilety lotnicze

17 listopada 2016

Często słyszymy wypowiadane tonem bezsprzecznej pewności opinie, że w dzisiejszych czasach latanie samolotem jest tańsze niż przewozy busem, bowiem w internecie można znaleźć bilety lotnicze za przysłowiową złotówkę. Czy rzeczywiście jest to prawdziwe stwierdzenie? Przekonajmy się, co znaczy tanio i czy busy mogą cenowo konkurować z samolotami.

Całkowity koszt podróży – samolot i bus

Jako firma przewozowa specjalizujemy się w przewozach busem do Niemiec z Białegostoku i Podlasia, więc będziemy się odnosić w naszych rozważaniach głównie do podróżowania na tej trasie.

Obliczając wydatki na podróż, należy wziąć pod uwagę całkowity koszt przejazdu. W przypadku lotu samolotem, do  ceny biletu należy doliczyć również koszt podróży na lotnisko. Przejazd busem lub autobusem na lotnisko w Modlinie lub Okęcie to wydatek minimum 25 zł. Po przylocie również musimy ponieść koszty transportu z lotniska do miejsca docelowego.

Tani przewoźnicy samolotowi często nie korzystają z głównych lotnisk w dużych miastach, aby oszczędzić na opłatach. I tak np. lecąc z Warszawy do Frankfurtu tanimi liniami, najpewniej wylądujemy na lotnisku peryferyjnym Frankfurt-Hahn, które dzieli od Frankfurtu nad Menem „tylko” 130 km. Podróż samolotowa zawsze jest wieloetapowa, chyba że zaczyna się i kończy na lotnisku, dlatego cena biletu lotniczego nigdy nie jest końcową ceną transportu.

W przypadku przejazdu busem sytuacja jest o wiele prostsza: płacimy za bilet, robimy to raz, a przewoźnik (o ile jest to profesjonalna firma) odbierze nas spod drzwi i wysadzi w miejscu przeznaczenia (system door to door). Od razu widzimy, ile zapłacimy za przejazd, i nie musimy nic dopłacać.

Inaczej jest z cenami przelotów i ich transparentnością. Bilet na samolot często kupujemy pod wpływem impulsu, skuszeni niską ceną, krzyczącą z bannerów reklamowych, ale w trakcie rezerwacji, kiedy z każdym kliknięciem dochodzą dodatkowe opłaty – lotniskową, za rezerwację, odprawę, bagaż, miejsce na nogi, podatek – krzyczeć zaczyna nasz portfel, a tani bilet zamienia się w bilet już nie taki tani.

Kolejną kwestią jest lista tras. Okazuje się, że aktualnie w przypadku dwóch najpopularniejszych w Polsce tanich linii lotniczych, jedna z nich nie obsługuje lotów z Warszawy do Niemiec, a druga lata tylko do Kolonii. Dla osób z Białegostoku i okolic jest to poważne utrudnienie, więc wybierają często wygodniejszy wariant –relatywnie tanie przewozy busem.

przewoźnik międzynarodowy zmierzający z Polski do Niemiec

Przewóz osób do Niemiec

Pieniądz to nie jedyna waluta w podróży

Nie zamierzamy zakrzywiać rzeczywistości – samoloty są najszybszym środkiem transportu z punktu A do punktu B.  Dla tych, dla których czas liczy się bardziej niż pieniądz, latanie zawsze będzie atrakcyjniejsze. Jednak większość podróżnych kieruje się względami ekonomicznymi i na wybór środka transportu duży wpływ będzie miała cena. A samoloty są wtedy najmniej atrakcyjną opcją.

Nawet tanie linie lotnicze w dzisiejszych czasach nie oferują już przelotów w cenach jednocyfrowych, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Tanie latanie pozostaje więc opcją dla podróżniczych zapaleńców, którzy spędzają setki godzin przed komputerami, wyszukując promocje. Internetowe systemy rezerwacji biletów lotniczych posiadają algorytmy utrudniające zakup biletów w obniżonych cenach, a perełki znajduje się zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem czasowym. Większość ludzi, planując podróż, woli stałość, pewność i przewidywalność co do kosztów środka transportu – a takiej gwarancji nie ma w przypadku biletów lotniczych, których cena zmienia się dynamicznie nawet kilka razy dziennie. Wygoda nie polega tylko na tym, ile miejsca jest na nogi w busie czy samolocie, polega również na poczuciu bezpieczeństwa i pewności, że to, co zaplanowaliśmy, pozostanie niezmienne.

Okazuje się więc, że owszem, latanie jest tańsze, ale najczęściej w przypadku, kiedy nie wiemy, gdzie będziemy lecieć, za to wiemy, że mamy wolny czas za dwa lub trzy miesiące, i najlepiej będziemy latać zimą, a już na pewno nie w weekendy. W każdym innym przypadku tanie przewozy busem zawsze będą korzystniejszą cenowo opcją niż podróże po niebie.