Jak spędzić udany urlop w Niemczech? Kilka informacji praktycznych

Jak spędzić udany urlop w Niemczech? Kilka informacji praktycznych

27 października 2016

Wyjazd urlopowy za granicę, jeśli ma być udany, powinien zostać odpowiednio wcześniej przygotowany i zaplanowany, zwłaszcza jeśli nie wybieramy się w pojedynkę. Inny kraj to inne przepisy, język, sposoby zachowania, normy, inna przyroda i kultura. I przez jakiś czas musimy odnajdywać się w tej inności. Dlatego nasza firma przewozowa przygotowała dla Was kilka informacji praktycznych, które pozwolą na bezstresowy odpoczynek w Niemczech.

Handel i sklepy

Polskiego turystę najbardziej zdziwi fakt, że w Niemczech w niedziele wszystkie sklepy są zamknięte – również hipermarkety i centra handlowe. Zakupy w ten dzień będziemy mogli zrobić jedynie na stacjach benzynowych i w placówkach na dworcach oraz lotniskach. Jeśli mamy szczęście, trafimy na niedzielę handlową.

W tygodniu większość sklepów jest czynna w godzinach od 7-8 do 20-21. W soboty punkty handlowe otwarte są do 13-14. Apteki funkcjonują zazwyczaj w godzinach 9-18, zaś w soboty dłużej – do północy. Przepisy dotyczące godzin otwarcia punktów handlowych są dość rygorystyczne i ściśle przestrzegane.

Gotówka i karty płatnicze

W Niemczech obrót gotówkowy jest, pomimo funkcjonowania płatności elektronicznych, wciąż bardzo popularny. Problem możemy mieć z użyciem karty kredytowej Visa lub MasterCard – wiele punktów nie akceptuje rozliczeń za pomocą tych instrumentów. Płatność kartą zazwyczaj rozumiana jest w Niemczech jako płatność z użyciem EC (Electronic Cash) – jest to rodzaj karty powszechnie używany w tym kraju, a wydają ją tylko niemieckie banki.

Używając polskiej Visy lub MasterCard, zazwyczaj uda nam się zapłacić w hotelu, centrum handlowym, hipermarkecie  czy restauracji. Tym niemniej warto zawsze mieć przy sobie gotówkę – tą bez problemu pobierzemy w bankomacie, korzystając z naszej karty kredytowej.

Co ciekawe, coraz powszechniejsze w Polsce płatności zbliżeniowe PayPass nie są w Niemczech zbyt popularne.

nieobsługiwane polskie karty płatnicze na terenie Niemiec

Nieobsługiwane karty płatnicze na terenie Niemiec

Ważne kontakty

Numer alarmowy, który obsługuje interwencje straży pożarnej i karetki pogotowia to 112, natomiast jeśli sytuacja wymaga obecności policji, powinniśmy zadzwonić pod nr alarmowy 110. Warto również zaopatrzyć się w numer telefonu do Ambasady RP i najbliższego polskiego Konsulatu Generalnego.

Jeśli potrzebujemy informacji o numerach telefonicznych, powinniśmy zadzwonić na numer biura informacji Deutsche Telekom 11837, gdzie otrzymamy pomoc w języku angielskim.

Służba zdrowia

Przed wyjazdem powinniśmy wyrobić w najbliższym oddziale NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia ona do korzystania z systemu opieki zdrowotnej kraju UE, w którym przebywamy, na zasadzie wzajemności – czyli jesteśmy traktowani na równi z ubezpieczonymi mieszkańcami danego kraju. Skorzystać z publicznej opieki zdrowotnej możemy w przychodniach mających podpisaną umowę z Krankenkasse (Kasa Chorych, odpowiednik naszego NFZ). Ich listę możemy uzyskać w miejscowym oddziale Krankenkasse.

Porozumiewanie się

W dużych miastach i miejscach obsługujących ruch turystyczny takich jak dworce, hotele i lotniska, będziemy w stanie bez większych kłopotów porozumieć się po angielsku, ale wielu Niemców, zwłaszcza starszych, posługuje się wyłącznie mową ojczystą. Barierę językową możemy napotkać także w mniejszych miejscowościach, dlatego zalecamy zapoznanie się z podstawowymi zwrotami i zaopatrzenie się na wyjazd w rozmówki, najlepiej w tradycyjnym papierowym wydaniu, ewentualnie możemy pokusić się o aplikację na telefon. Nawet minimalna znajomość języka ogromnie ułatwia komunikację i daje szansę na nawiązanie ciekawych znajomości.

Najważniejsze na wyjeździe jest dobre samopoczucie i piękna pogoda. Jednak w razie problemów – mniejszych czy większych – przede wszystkim nie bójmy się podejść i zapytać, poprosić o pomoc. Zagadnięci ludzie zazwyczaj nam pomogą – o ile jesteśmy mili i zachowujemy się zgodnie z ich normami. A podróże po to przecież są, aby poznawać nie tylko nowe miejsca, ale i nowych ludzi. Jeśli wybierasz się do Niemiec z naszą firmą przewozową, podpytaj też naszych kierowców – na pewno udzielą Ci kilku przydatnych wskazówek.