Kiedy warto podróżować busem?

Kiedy warto podróżować busem?

12 sierpnia 2016

Stare i dość wyświechtane już powiedzenie mówi, że podróże kształcą. Bardziej pragmatyczne podejście mówi, że podróże kosztują. My dorzucimy do tego stwierdzenie, że podróże wymagają. Czego? Dobrej organizacji, w tym przede wszystkim wyboru środka transportu. I ten temat chcielibyśmy poruszyć w dzisiejszym wpisie.

Podróże to konieczność, transport to podstawa

Podróżowanie, a mówiąc językiem współczesności – mobilność, to wymóg naszych czasów. Praca zawodowa i życie prywatne wymagają często bliższych i dalszych wyjazdów, krajowych jak i zagranicznych. Wakacje, szkolenie, konferencja, praca, sprawy rodzinne, przeprowadzka – wymieniać można długo.

Żelaznym punktem każdej podróży jest podjęcie decyzji o wyborze środka transportu. Do dyspozycji mamy wiele opcji. Podróż busem, autokarem, pociągiem, samolotem, własnym autem, wynajętym autem, czy chociażby modny ostatnio carpooling (wspólne przejazdy prywatnym samochodem, organizowane przez Internet) – każdy z tych wariantów ma swoje wady i zalety.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz transport

Podróżni są różni. Jednym z nas zależy na czasie, innym na oszczędności, jeszcze inni skłonni są dopłacić dużo za komfort. Jeśli chcemy wybrać najlepszy sposób transportu w naszej podróży, warto zastanowić się chwilę i w przeanalizować kilka czynników:

 1. Odległość – prosta zasada mówi, że im dalej, tym drożej i dłużej. Jeśli czas jest Twoim priorytetem, a koszty nie grają roli, wybierz najszybsze rozwiązanie (najczęściej – ale nie zawsze – będzie to lot samolotem).
 2. Cel podróży – należy sprawdzić, jak najprościej dostać się na miejsce, unikając przesiadek i zmiany środków transportu. W tym wypadku bus i dobry przewoźnik oferujący kursy w modelu door to door może okazać się najlepszym wyjściem.
 3. Ilość osób – jeśli podróżujemy większą grupą (duża rodzina, wyjazd pracowniczy itp.), lot samolotem może okazać się zwyczajnie zbyt drogi, a podróż pociągiem męcząca i niewygodna. Atrakcyjną cenowo opcją będzie wynajem busa (np. z kierowcą), który swobodnie pomieści wszystkich pasażerów i ich bagaże.
 4. Budżet – większość osób chce oszczędzać i wybiera tańszą alternatywę, nawet kosztem dłuższej podróży. Często możemy trafić na oferty tanich przelotów za symboliczną złotówkę, ale jeśli mamy duży bagaż, będziemy musieli dopłacać. Dlatego oszczędni podróżni wybierają pociągi, przewozy autokarem lub busem.
 5. Bagaże – za bagaże najwięcej zapłacimy w samolocie, dodatkowa walizka może nas czasem kosztować więcej niż bilet. Problem jest o wiele mniejszy, gdy podróżujemy pociągiem lub busem.

Podsumowanie – komu najlepiej w drogę busem?

Bus jako środek transportu będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem jeśli:

 • chcesz oszczędzić pieniądze – busy są niedrogie, zarówno jeśli korzystamy ze stałych kursów, jak i gdy decydujemy się na wynajem w większej grupie osób,
 • masz dużo bagażu – i nie chcesz dopłacać za jego przewóz,
 • wolisz elastyczność i nie lubisz ograniczeń wynikających z rozkładu jazdy,
 • nie chcesz tracić czasu na przesiadki, odprawy i kontrole, chcesz dotrzeć prosto do celu,
 • potrafisz zrelaksować się i odprężyć w podróży – nowoczesne busy oferują wiele udogodnień, zapewniających komfortowe warunki, ale co zrobisz ze swoim czasem, zależy tylko od Ciebie,
 • wyruszasz w podróż w większej grupie osób,
 • nie lubisz załatwiania wielu uciążliwych formalności.

Jeśli spełniasz powyższe kryteria, możesz śmiało zapoznać się z naszą ofertą przewozową. Nowoczesne, luksusowe busy relacji Białystok – reszta świata czekają na Ciebie. Pozostaje już tylko się spakować – ale tu nie musisz się ograniczać – i ruszać w drogę.