Szybki transport na lotnisko – przegląd opcji

Szybki transport na lotnisko – przegląd opcji

14 grudnia 2016

Idealną sytuacją byłoby, gdybyśmy mieszkali w odległości 5 minut leniwego spacerku od lotniska. Latanie samolotami stałoby się wtedy jeszcze łatwiejsze. Jednakże wiele osób mieszkających w sąsiedztwie lotniska chętnie by się na to sąsiedztwo zamieniło, byle móc oszczędzić swoim uszom całodobowej orkiestry złożonej ze startów i lądowań. Żelaznym etapem każdej podróży samolotowej jest więc transport na lotnisko. Przyjrzyjmy się, jak sobie z tym radzą podróżni w różnych sytuacjach.

Transport na lotnisko: gdy masz blisko

Najwygodniej będzie, gdy mieszkamy w mieście, w którym znajduje się lotnisko. Wtedy do naszej dyspozycji czekają taksówki, komunikacja miejska, możemy też poprosić o podwiezienie znajomego. Jest tanio i szybko, a wybór jest szeroki. Jeśli mamy własny samochód i ktoś zgodzi się na zostanie kierowcą, sprawę załatwimy w najlepszy możliwy sposób.

Gdy mieszkamy w nieodległych od portu lotniczego miejscowościach, powiedzmy w obszarze do 50 km, również nie będziemy mieć żadnych kłopotów ze sprawnym transportem na lotnisko. W przeważającej większości przypadków tereny z nim sąsiadujące są doskonale skomunikowane – wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania na usługi transportowe. Jeśli więc nawet nie mamy kogo poprosić o podrzucenie na samolot, to i tak na pewno z łatwością sobie poradzimy.

startujący samolot z lotniska w Warszawie

Transport na lotnisko: więcej niż 100 km

Kiedy najbliższe lotnisko znajduje się powyżej 100 km od naszego miejsca zamieszkania, koszty i czas dojazdu rosną. Teoretycznie opcje pozostają takie same jak w pierwszym przypadku, ale stają się one nieopłacalne. Oczywiście, że możemy np. zamówić taksówkę z Białegostoku do Warszawy na Okęcie – ale większość z nas stara się zmniejszać koszty, a nie windować je na niebotyczne poziomy. Można też jechać własnym autem i zostawić je na płatnym parkingu na lotnisku na czas nieobecności – ale tu również koszty będą horrendalne w stosunku do usługi.

Wiele osób, które chcą niedrogo i w krótkim czasie, bez niepotrzebnych przesiadek, dostać się na lotnisko, wybiera przewozy busem u prywatnych przewoźników. Są niewiele droższe niż bilety autokarowe (a często – dzięki promocjom – nawet tańsze), ale oferują szybszy przejazd i większy komfort (Wi-Fi, klimatyzacja, elastyczne przystanki). Busy często zabierają podróżnych spod domu i dowożą prosto na lotnisko. To o wiele wygodniejsze niż np. podróż pociągiem Białystok-Warszawa, by następnie jeszcze dotrzeć na własną rękę na Okęcie lub Modlin.

W przypadku grup podróżnych często stosowaną opcją jest wynajem busa z kierowcą. Ten wariant pozwala na elastyczne zaplanowanie transportu na lotnisko, ponieważ to wynajmujący wyznacza czas i miejsce. Gdyby porównać stosunek jakości przejazdu do jego ceny, tego typu wynajem byłby na pierwszym miejscu. Niestety, nie jest to opłacalny wybór dla indywidualnych osób czy grup 2-, 3-osobowych. Optymalnie będzie, jeśli busa wynajmuje 8 osób – wtedy koszty będą najniższe, zakładając, że korzystamy z minibusa w wariancie 8+1.

Dla bardzo wygodnych pasażerów, dysponujących większą gotówką, istnieje też możliwość skorzystania z oferty wypożyczalni samochodów lub zamówienia transportu na lotnisko autem osobowym z kierowcą. Każdy więc znajdzie sposób odpowiedni dla jego kieszeni i wymagań, z tym że niestety, ale często dojazd na lotnisko zabierze więcej czasu niż sam lot. Dlatego najważniejsze jest, aby czasem tym rozsądnie gospodarować.