Wyjazd do Niemiec – jak wybrać dobrą firmę przewozową?

Wyjazd do Niemiec – jak wybrać dobrą firmę przewozową?

24 listopada 2016

Polski rynek międzynarodowych przewozów osób jest bardzo nasycony i panuje na nim duża konkurencja. Szczególnie popularny wśród podróżujących jest nasz zachodni sąsiad. Polacy decydujący się na życie i pracę w Niemczech mają świadomość bliskości swojej ojczyzny i mogą podróżować do Polski szybciej, taniej i łatwiej niż z innych krajów UE. Mają też szeroki wybór firm przewozowych. Dziś podpowiadamy, jak wybrać najlepszą i na co zwracać przy tym uwagę.

Dobry przewoźnik dysponuje dobrą flotą

Staropolskie przysłowie mówi: poznać pana po cholewach. Jeśli odnieść to do firm przewozowych, to można powiedzieć, że dobrego przewoźnika najłatwiej poznać po jego flocie. Zanim wybierzemy firmę i kupimy bilet, sprawdźmy więc, jakim busem będziemy podróżować. Ważny jest przede wszystkim rocznik auta. Firmy profesjonalne dysponują pojazdami nowymi, maksymalnie trzyletnimi. Busy w firmie przewozowej podlegają natężonej eksploatacji, więc po kilku latach stan licznika osiąga wartości takie jak w przeciętnym aucie osobowym po latach kilkunastu – dlatego niski wiek auta jest bardzo ważnym czynnikiem.

Posiadanie dobrych, nowych aut jest wyrazem troski o bezpieczeństwo pasażerów. Nowe busy są wyposażone w lepsze systemy bezpieczeństwa i komfortowe wyposażenie, bowiem posiadają zamontowane w standardzie udogodnienia takie jak wysokowydajna klimatyzacja, gniazdka dla pasażerów, ergonomiczne siedzenia czy dodatkowe ogrzewanie.

Jeśli więc okaże się, że podróż do Niemiec musielibyśmy spędzić w 10-letnim, wysłużonym i nieklimatyzowanym busie – poszukajmy lepiej innego przewoźnika.

Zwróć uwagę na ofertę, jakość tkwi w szczegółach

Dzisiejsze firmy wożące pasażerów busami do Niemiec i innych krajów UE starają się urozmaicić swoją ofertę. Przewóź osób wciąż jest główną i najbardziej dochodową, ale już nie jedyną formą ich działalności. Na to również powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na podróż busem. Dodatkowe usługi mogą obejmować taką działalność jak:

  • przewóz paczek, dokumentów, pieniędzy,
  • przewóz towarów o większych gabarytach,
  • indywidualny wynajem busów – z kierowcą lub bez,
  • wynajem busów na imprezy i wydarzenia.

Zwróćmy również uwagę na charakterystykę usługi przewozowej:

  • czy busy kursują regularnie?
  • czy firma oferuje przewóz w systemie door to door?
  • czy są zainstalowane tachografy?
  • czy istnieją i jakie są limity bagażowe?
  • czy firma posiada licencję i certyfikat na przewóz osób?
  • czy i jakim ubezpieczeniem objęty jest przewoźnik?
przewóz osób busem do Berlina w Niemczech

Berlin

Sprawdź doświadczenie firmy i kierowców

Wieloletnie doświadczenie i nieprzerwane działanie na rynku to atuty dobrej firmy przewozowej. Jest to dla nas sygnał, że firma z sukcesami prowadzi działalność, konkurując z innymi, a także jest często wybierana przez klientów. Warto więc stawiać na usługi tych przewoźników, którzy swoją karierę w transporcie rozpoczynali co najmniej 5-10 lat temu.

Spytajmy również naszego potencjalnego przewoźnika o kierowców. To im powierzamy swoje bezpieczeństwo na czas podróży, więc mamy prawo oczekiwać profesjonalizmu i doświadczenia. Zapytajmy o kompetencje, posiadane uprawnienia, kursy, szkolenia czy certyfikaty.

Oczywiście można jeszcze mówić o innych cechach dobrej firmy przewozowej – o elastyczności i dopasowaniu oferty do potrzeb Klienta, konkurencyjnych cenach, rabatach, programach lojalnościowych itp. Wszystko to również należy wziąć pod uwagę, ale wyżej wymienione trzy czynniki – flota, oferta i doświadczenie – są kluczowe przy podjęciu dobrej decyzji.