Wyjazd za granicę? Nie zapomnij wziąć ze sobą tych rzeczy

Wyjazd za granicę? Nie zapomnij wziąć ze sobą tych rzeczy

1 grudnia 2016

Nieodłączną częścią każdej podróży, bez względu na jej charakter, jest konieczność spakowania bagażu. Dla osób często wyjeżdżających to tylko kolejna rutyna, ale wiele osób nie lubi pakowania i często nie wie, co zabrać, a co zostawić. Skutkuje to tym, że zapominamy o potrzebnych rzeczach (np. ważne dokumenty) lub zabieramy przedmioty zbędne, niepotrzebnie obciążające nasz bagaż.

Przewozy międzynarodowe, w których się specjalizujemy, to dla nas również okazja podpatrzenia różnych praktyk naszych pasażerów, związanych z bagażem. Dlatego dziś piszemy o tym, co należy koniecznie wziąć ze sobą, jeśli szykuje nam się wyjazd zagraniczny.

Umiar i złoty środek – pakuj się z głową

Często spotykaliśmy pasażerów, którzy na krótki wyjazd pakowali połowę swego dobytku, oraz takich, którzy na dziesięciodniowy pobyt wyjeżdżali z małym plecaczkiem. Oczywiście zawartość bagażu determinuje długość i cel pobytu. Na potrzeby artykułu przyjęliśmy, że mówimy o tygodniowym pobycie za granicą w jednym z krajów UE. Natomiast pewne porady i wskazówki są uniwersalne, niezależnie od charakteru wyjazdu. Podstawową zasadą jest umiar – na początek wybieramy i pakujemy rzeczy niezbędne, a potem uzupełniamy bagaż o rzeczy dodatkowe, w zależności od naszych możliwości i preferencji.

Żelazna pozycja – niezbędne dokumenty

Jeśli decydujemy się na przewozy międzynarodowe, konieczność posiadania za granicą dowodu osobistego musi być dla nas oczywistością. Warto jest też mieć drugi dokument tożsamości (paszport, prawo jazdy), który będziemy przechowywać w innym miejscu niż dowód. Wtedy, nawet jeśli zgubimy portfel z dowodem, dalej będziemy posiadać ważny dokument identyfikacyjny. Dobrym pomysłem jest również skserowanie najważniejszych dokumentów – co może nam ułatwić życie w przypadku ich utraty.

Jeśli chcemy ubezpieczyć się na wypadek problemów zdrowotnych w trakcie pobytu, należy wyrobić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Posiadając ją, mamy pewność, że w przypadku skorzystania z usług opieki zdrowotnej na terenie UE zostaniemy potraktowani jak osoba ubezpieczona w danym państwie. Wniosek o wydanie karty można wypełnić przez internet, a należy go złożyć w wojewódzkim oddziale NFZ.

spakowany bagaż przed wyjazdem za granicę z przewoźnikiem międzynarodowym

Gotówka i inne środki płatnicze

Główna zasada tutaj brzmi: zawsze zabierz ze sobą więcej gotówki niż przewidujesz, że potrzebujesz. W wydawaniu pieniędzy jedyną pewną rzeczą jest to, że zawsze znajdą się nieprzewidziane wydatki. Gotówkę oczywiście weź w walucie kraju, do którego się udajesz. Sprawdź też, czy Twój bank oferuje darmowe wypłaty z bankomatów za granicą. Nawet jeśli, to musisz się liczyć z niekorzystnymi dla Ciebie różnicami kursowymi. Jeśli jesteś zwolennikiem transakcji bezgotówkowych, dobrym rozwiązaniem będzie z kolei wyrobienie karty walutowej w swoim banku, o ile ten oferuje taką możliwość. Korzystając z niej, nie stracisz wtedy na tzw. spreadzie i różnicy między kursem bankowym a kantorowym.

Kosmetyki i leki

Jeśli nie chcemy obciążać bagażu i zajmować przestrzeni, zdecydujmy się na kosmetyki podróżne, sprzedawane w małych opakowaniach. Dostaniemy je w każdej większej drogerii. Jeśli z kolei mamy dosyć miejsca i możliwości, nie rezygnujmy ze swoich ulubionych i sprawdzonych produktów – dla własnego komfortu.

Gdy przyjmujemy regularnie leki, należy wziąć taki ich zapas, aby dawek wystarczyło na całą podróż. Oprócz tego warto spakować mini-apteczkę, w której znajdą się najpotrzebniejsze leki i środki opatrunkowe, dzięki czemu unikniemy szukania i kupowania ich na miejscu. Jeśli zażywamy leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, na ich przewóz za granicę Polski potrzebujemy specjalnego zaświadczenia, które wydaje bądź uwierzytelnia Główny Inspektor Farmaceutyczny. Takie zaświadczenie ważne jest maksymalnie 30 dni.

Kiedy w naszej walizce wylądują już wszystkie powyższe rzeczy, czeka nas jeszcze sporo pracy przy pakowaniu. Już sam wybór garderoby  i jej ilości może przyprawić co mniej cierpliwych o zgrzytanie zębów. Tutaj warto wziąć pod uwagę miejsce docelowe i sprawdzić prognozę długoterminową. Nie zapominajmy też, że przewozy międzynarodowe busem mają tę zaletę, że pozwalają na nieodpłatne przewożenie dużej ilości bagażu, więc można spokojnie i z zapasem spakować się nawet na dłuższy wyjazd.